Rola agenta nieruchomości w pozyskaniu kredytu hipotecznego -
Rola agenta nieruchomości w pozyskaniu kredytu hipotecznego

Rola agenta nieruchomości w pozyskaniu kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to doskonałe i często jedyne źródło kapitału na zakup domu, mieszkania, działki budowlanej lub nieruchomości komercyjnej, a nawet spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku.

W jego poszukiwaniach klient może zdać się wyłącznie na siebie, skorzystać z pomocy własnego doradcy kredytowego lub uzyskać wsparcie bezpośrednio od agenta nieruchomości.

 

Artykuł skierowany jest głównie do pośredników nieruchomości, którzy na co dzień wspierają swoich klientów w wyborze i zakupie nieruchomości ze wsparciem kredytu hipotecznego. Przydatne informacje znajdą w nim również sami klienci szukający takiego źródła kapitału.

 

 


Czego się dowiesz z artykułu

 

Co to jest kredyt hipoteczny.

Jakie są największe wyzwania pośredników nieruchomości, którzy wspierają klientów w pozyskaniu kredytu hipotecznego.

Jaką funkcję pełni ekspert kredytowy.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KREDYCIE HIPOTECZNYM

 


1 Co to jest kredyt hipoteczny

 

Kredyt hipoteczny jest kredytem bankowym, długoterminowym udzielanym na sfinansowanie zakupu lub remont nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Bank przekazuje wyznaczoną kwotę kredytu na rachunek bankowy sprzedającego na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Zabezpieczeniem jest hipoteka na tej nieruchomości. Kredyt hipoteczny może być przydzielany w całości lub w transzach. Może pokryć koszty zakupu, remontu, wykończenia lub budowy domu czy mieszkania oraz zostać przeznaczony na zakup działki budowlanej lub nieruchomości komercyjnej, a nawet spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku.

 

 


2 Najczęstsze wyzwania agentów nieruchomości w pozyskaniu kredytu hipotecznego

 

 

Czas

 

Bardzo trudno jest połączyć pośrednictwo w obrocie nieruchomościami z kredytami hipotecznymi.

Agent nieruchomości przeważnie skupia się na pozyskaniu klienta i opiece nad nim, prezentacji nieruchomości czy administracyjnej obsłudze ofert. Wiemy z doświadczenia, że natomiast ekspert kredytowy ma tak wiele zadań związanych z pilnowaniem wniosku kredytowego w różnych bankach, że na inne czynności może zabraknąć czasu. Cały proces kredytowy, od momentu, w którym klient zaczyna interesować się kupnem nieruchomości do podpisania umowy kredytowej, może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy.

 

Często oferty sprzedaży nieruchomości są prezentowane w kilku biurach lub sprzedający szuka nabywców na własną rękę. Dlatego czas obsługi po stronie pośrednika nieruchomości jest bardzo ważny, a w niektórych sytuacjach wręcz kluczowy.

 

W przypadku, gdy klient wspiera zakup nieruchomości kredytem hipotecznym, warto wiedzieć, co może wpłynąć na wydłużenie procesu jego pozyskania.

 

  1. Badanie zdolności kredytowej klienta dopiero po wyborze wymarzonej nieruchomości.Nie zawsze klienci znają swoją zdolność kredytową w momencie, gdy zaczynają myśleć nad zakupem nieruchomości. Umiejętna i szybka ocena zdolności to pierwszy krok. W przypadku słabej zdolności kredytowej ekspert finansowy może pomóc wypracować strategię jej poprawy.

 

  1. Bank może odmówić kredytu na zakup nieruchomości, zarówno z rynku wtórnego, jak i od dewelopera. Warto więc złożyć wniosek kredytowy do kilku banków. Przy ich wyborze pomocna jest znajomość bieżących ofert i już na tym etapie wybór tych, które mają największe szanse na realizację.

 

  1. Brak wystarczającego wkładu własnego kredytobiorcy. Niektóre banki bezwzględnie wymagają wkładu własnego w wysokości 20% wartości nieruchomości, a inne dopuszczają minimalny wkład własny w wysokości 10%.

 

  1. Negatywna historia kredytowa klienta.

 

  1. Długość i poziom skomplikowania procesu kredytowego.

 

Jeżeli klient nie zdąży z kredytem, może stracić nie tylko szansę kupna nieruchomości, ale i wpłacony zadatek. A to może wpłynąć na ocenę pracy pośrednika nieruchomości. Natomiast pośrednik traci szansę sprzedaży mimo włożonego nakładu pracy.

 

 

Wybór właściwego kredytu hipotecznego

 

Na rynku dostępnych jest sporo ofert kredytów hipotecznych. Wybór właściwego to nie lada sztuka.  Z pozoru podobne oferty mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych w perspektywie 20-30 lat. Dodatkowo oferty banków ulegają stałym modyfikacjom, dlatego bardzo ważny jest ich ciągły monitoring oraz bezpośredni kontakt z bankami.

Zdecydowanie pracę agenta nieruchomości może ułatwić:

 

  1. Jedna fachowa osoba do kontaktu w miejsce kilku przedstawicieli z różnych banków czy ubezpieczycieli, którzy nie muszą wskazywać lepszej oferty rynkowej, tylko mają za zadanie zachwalać swoją. Sprawny ekspert finansowy zbierze informacje i przedstawi rzetelne porównanie.

 

  1. Doświadczenie w przeprowadzeniu analizy potrzeb, oczekiwań i sytuacji klienta. Trzeba pamiętać, że klienci zostają z kredytem na długo. Z pozoru mało znaczące elementy mogą mieć wpływ na spłatę zobowiązania i późniejszą sytuację klienta. Na tym etapie ekspert finansowy ustala oczekiwania, wybory, plany życiowe klienta; co chce kupić, dlaczego i na jak długo; sytuację rodzinną czy doświadczenie w korzystaniu z produktów finansowych.

 

  1. Wiedza o kredytach hipotecznych i procesach kredytowych, dzięki której już po kilkunastu minutach rozmowy z klientem i analizie nieruchomości doświadczony ekspert potrafi dopasować oferty. Jednocześnie od razu wskaże różnice, plusy i minusy oraz możliwości i aspekty trudne do wychwycenia przez osoby, na co dzień niemonitorujące rynku produktów finansowych.

 

  1. Umiejętność analizy ofert. Niska miesięczna rata wcale nie oznacza, że kredyt jest korzystny dla klienta. Atrakcyjne oprocentowanie jest bardzo ważne i może kusić, choć warto też zwrócić uwagę na prowizję banku, koszty ubezpieczenia czy wcześniejszej spłaty oraz kwestię wyceny nieruchomości. Bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę sumę opłat. Ekspert kredytowy wie, co kryje się pod różnymi parametrami i jak unikać pomyłek.

 

 

Kredyt hipoteczny a doświadczenie bankowe

 

Po dopasowaniu kilku ofert przychodzi czas na skompletowanie dokumentacji, przygotowanie wniosków oraz przeprowadzenie procesu kredytowego. Warto skorzystać z usług fachowca, który zajmie się wszystkim oraz pozostanie w kontakcie z bankiem, pośrednikiem nieruchomości oraz klientem, do momentu uzyskania decyzji, podpisania umowy i uruchomienia kredytu.

 

Trzeba pamiętać, że podczas procesu kredytowego sytuacja może ulec zmianie, np. pojawią się wykluczenia czy potrzeba dostarczenia dodatkowych dokumentów, których analiza może mieć negatywny wpływ na zmiany w procesie.

 

Czynniki, które wpływają na proces kredytowy:

 

  1. Wysokość i rodzaj źródła dochodu klienta – m.in. umowa o pracę, umowy cywilno-prawne i czasowe, działalność gospodarcza.

 

  1. Rodzaj nieruchomości (dom/mieszkanie/działka/inne) i jej stan (gotowa/w trakcie budowy), co wpływa na listę dokumentów. Przy bardziej skomplikowanych transakcjach często potrzebna jest wiedza prawnicza i techniczna.

 

  1. Sposób wypełnienia wniosku kredytowego. Ekspert finansowy wie, jak poprawne przygotować wniosek, wspólnie z klientem w przemyślany sposób opracować kosztorys czy umiejętne przekazać informację o sytuacji czy projekcie. Taka wiedza wynika z doświadczenia przy licznych kredytach.

 

  1. Znajomość procesu kredytowego, w tym m.in. wymagań, procedur, etapów, dokumentów. Ta wiedza powoduje, że po podjęciu decyzji dotyczącej banku, ekspert może podpowiedzieć, jakie dokumenty należy zacząć gromadzić i o jakie zaświadczenia należy zacząć się starać, a to znacznie skraca wszystkie procedury.

 

 

Zadowolony klient

 

Pośrednik nieruchomości ciężko pracuje, aby zdobyć zaufanie klienta. Skwapliwie szuka idealnej nieruchomości. Wykonuje swoją pracę z pełnym poświęceniem. Zależy mu na dostarczeniu kompleksowych usług potrzebnych do finalizacji umowy, często korzysta ze wsparcia zaufanych ekspertów kredytowych. Największą zapłatą za usługi pośrednika nieruchomości są rekomendacje, a na te trzeba naprawdę zasłużyć ciężką i konsekwentną pracą oraz troską o interesy klienta.

 

 


3 Ekspert kredytowy – jego rola i czy warto z nim współpracować

 

W Polsce usługa pośrednictwa kredytu hipotecznego została zapoczątkowana około roku 2000 przez biura nieruchomości jako pomoc w uzyskaniu kredytu dla kupujących nieruchomość. Polegała głównie na przekazaniu kontaktu klienta do wybranego banku, który zweryfikował jego zdolność kredytową. Wraz z rozwojem rynku obrotu nieruchomości oraz rynku kredytowego taki sposób wsparcia nie był wystarczający. Przełom nastąpił wraz z powstaniem specjalizacji eksperta kredytowego i powstania firm sieciowych, co doprowadziło do wzrostu transparentności działań pośredników oraz zmian jakościowych na rynku.

 

Obecnie ekspert finansowy specjalizujący się w kredytach hipotecznych pełni złożoną funkcję. W zależności od etapu wniosku może on być finansistą, ekonomistą, doradcą, informatorem, reprezentantem, negocjatorem. Dodatkowo powinien znać się na kwestiach prawnych zarówno dotyczących nieruchomości, jak i spraw osobowych. Przydatna jest znajomość zagadnień z obszarów prawa cywilnego, administracyjnego, procedur sądowych czy urzędowych. Ekspert kredytowy to również osoba znająca się na kwestiach technicznych, szczególnie przydatnych w projektach związanych z budową czy remontem nieruchomości.

 

Ekspert kredytowy na medal działa według złotych zasad

 

  1. Sprawdzi, czy zdolność kredytowa klienta jest wystarczająca.

 

  1. Weźmie pod uwagę potrzeby, oczekiwania i sytuację klienta oraz nieruchomość (rynek wtórny/pierwotny, zakup/budowa, etap i stan prawny).

 

  1. Znajdzie i porówna oferty dostępne w kilku różnych bankach wspierając klienta nawet w najtrudniejszych projektach. Przedstawi najkorzystniejsze opcje, spośród których klient będzie mógł wybrać.

 

  1. Ustali warunki spłaty, wymagane zabezpieczenia i koszty zaciągnięcia kredytu.

 

  1. Wynegocjuje najlepsze warunki. Dobry ekspert wie, które parametry umowy można, a nawet trzeba negocjować, który bank pozwala na negocjacje, a który ma w tym zakresie negatywną politykę wewnętrzną.

 

  1. Pomoże w skompletowaniu dokumentów i przygotowaniu wniosku oraz wyjaśni zapisy umowy kredytowej.

 

  1. Przeprowadzi klienta przez cały proces kredytowy krok po kroku, aż do jego uruchomienia, co ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort psychiczny klienta oraz pośrednika nieruchomości.

 

  1. Na bieżąco poinformuje o statusie wniosku. Będzie dostępny i słowny oraz dotrzyma terminów.

 

  1. Pomoże w ubezpieczeniu nieruchomości.

 

  1. Pracuje dla Klienta, a bank jest tylko płatnikiem wynagrodzenia w jego imieniu. Wysokość wynagrodzenia nie jest w żaden sposób uzależniona od wysokości prowizji, jaką płaci klient. Nie każdy wie, że klient nie zaoszczędzi, jeśli pójdzie bezpośrednio do oddziału banku. Otrzyma kredyt w takiej samej cenie, jaką zaproponowałby mu ekspert kredytowy.

 

  1. Odciąży w obowiązkach pośrednika nieruchomości, który będzie mógł skupić się na swoich bieżących zadaniach.

 

  1. Będzie współpracował z pośrednikiem nieruchomości na zasadach partnerskich.

 

 

POZNAJ EKSPERTÓW KREDYTOWYCH

 

 

 


4 Dlaczego warto, abyś skorzystał z usług WiseMove Finanse

 

Napisaliśmy ten artykuł, gdyż specjalizujemy się w pozyskaniu finansowania, a edukowanie z tego obszaru wpisuje się w naszą misję. Pomagamy klientom w wyborze dopasowanego kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Współpracujemy z doradcami nieruchomości po partnersku. Wdrożyliśmy dla nich autorski program poleceń.

 

AGENCIE NIERUCHOMOŚCI SPRAWDŹ PROGRAM POLECEŃ

 

 

Mamy nadzieję, że te wpis będzie dla Ciebie pomocny.

 

Jeśli szukasz kredytu hipotecznego, który będzie odpowiadał Twoim lub Twojego klienta potrzebom, oczekiwaniom i sytuacji oraz jednocześnie był najlepszą ofertą dostępną na rynku, to zgłoś się do nas.

Zapraszamy. Nasz ekspert finansowy pomoże wybrać taki kredyt – do tego bezpłatnie!

 

AGENCIE NIERUCHOMOŚCI WYŚLIJ ZGŁOSZENIE

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KREDYCIE HIPOTECZNYM

 

 

 

Łukasz Mikos

Prezes Zarządu WiseMove Finanse Sp. z o.o.
Dyrektor Operacyjny WiseMove Group


 

 

 

Porozmawiajmy o tym, jak możemy pomóc osiągnąć Twoje cele biznesowe.