Projekcje finansowe w grze o przyszłość firmy - WiseMove Group
Projekcje finansowe w grze o przyszłość firmy

Projekcje finansowe w grze o przyszłość firmy

W pewnym sensie projekcje finansowe firmy to gra o jej przyszłość. Tworzy się modele i możliwe scenariusze, symuluje przebieg zdarzeń. W grze uczestniczy firma oraz jej bliższe i dalsze otoczenie. Można trafić na złych i dobrych bohaterów, odnaleźć swoje słabości, jak również moce. Wszystko po to, aby osiągnąć cel gry: zwiększyć szansę na sukces projektu, pozyskać finansowanie czy odnieść sukces w biznesie.

 

Dobre projekcje finansowe wymagają nie tylko analizy danych finansowych oraz planów i potencjału firmy.  Prognozy nie mogą być oderwane od otoczenia, specyfiki branży i rynku, w którym firma funkcjonuje. Ich wartość jest pochodną jakości źródłowych informacji oraz ich interpretacji.

 

 


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 

Czym są projekcje finansowe i jakie mają zastosowanie w biznesie.

Co jest potrzebne do ich przygotowania.

Dla kogo są tworzone prognozy.

Jak projekcje finansowe mogą zwiększyć szansę na pozyskanie kapitału.

Kto może je przygotować.

Z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć.

 


 

 

1 Czym są projekcje finansowe i jakie mają zastosowanie w biznesie.

Projekcje finansowe to informacje o przewidywanej przyszłości firmy czy projektu.  Podsumowują i wyznaczają w sposób obiektywny prognozowane zmiany parametrów finansowych firmy, najczęściej w perspektywie kilku lat (obraz przyszłych przychodów i kosztów firmy).

Odowiadają na kluczowe pytania:

  • Czy firma utrzyma płynność finansową;
  • Czy będzie rentowna;
  • Jakie są zagrożenia i jak ich uniknąć;
  • Jak wykorzystać potencjał firmy;
  • Czy planowany projekt inwestycyjny jest opłacalny i korzystny dla dalszego rozwoju firmy.

 

Projekcje finansowe pozwalają planować przyszłość firmy w aspekcie finansowym, operacyjnym czy inwestycyjnym. Są również niezbędnym elementem w procesie wyznaczania celów i badania odchyleń od założonych planów.

Mogą znaleźć szerokie zastosowanie dla potrzeb firmy:

  • Pozyskanie kapitału (kredytu, pożyczki, leasingu, faktoringu, inwestora finansowego, dotacji czy przedłużenia linii kredytowej);
  • Planowanie nowych inwestycji;
  • Zmiana strategii działania firmy;
  • Restrukturyzacja czy likwidacja przedsiębiorstwa;
  • Wycena firmy.

 

Projekcje finansowe mogą być odrębnym narzędziem w zarządzaniu firmą lub stanowić element wniosku o finansowanie, część biznesplanu czy budżetu.

 

2 Co jest potrzebne do przygotowania projekcji finansowych.

 

Na początku należy wybrać narzędzie. Najczęściej jest to arkusz kalkulacyjny typu Excel. Plusem jest jego dostępność i powszechna znajomość, minusem – konieczność posiadania wiedzy na temat budowy i sposobu dokonywania wyliczeń. Rzadziej stosuje się specjalne programy, które na pewno ułatwiają wprowadzanie danych, szczególnie osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z prognozami. Natomiast ich minusem jest mała dostępność oraz mniejsza elastyczność w dostosowaniu prognoz do sytuacji i potrzeb firmy czy projektu.

 

Tworząc projekcje finansowe, warto pamiętać o ograniczeniach. Przyszłość jest niepewna, a sytuacja finansowa firmy, z zasady zmienna. Dlatego należy rozpatrzeć różne scenariusze (m.in. pesymistyczny, optymalny i optymistyczny), a gotową prognozę najlepiej okresowo modyfikować i aktualizować.

 

Prognozy finansowe przygotowuje się na podstawie modelów finansowych, które mogą obejmować:

  • Strukturę firmy;
  • Kluczowe czynniki wewnętrzne mające wpływ na wyniki firmy;
  • Analizę mikro- i makrootoczenia;
  • Ocenę sytuacji finansowej i potencjał firmy;
  • Kluczowe wskaźniki analityczne;
  • Procesy uwzględniające wolumeny i ceny produkcji, sprzedaż, składniki kapitału obrotowego, planowane inwestycje, transakcje na majątku oraz finansowe, jak również źródła finansowania działalności czy koszty rodzajowe.

 

Bezcenną kopalnią wiedzy o firmie i jej otoczeniu jest sam przedsiębiorca oraz personel finansowy.

 

Dane finansowe czerpie się ze sprawozdań finansowych. W przypadku firm prowadzących księgi handlowe sprawozdanie zazwyczaj składa się z 5 elementów: bilansu, rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych, informacji dodatkowej oraz z uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania. Dostarczają one informacji o wynikach i sytuacji finansowej firmy. Wykonuje się je nie tylko dlatego, że są obligatoryjne (ustawa o rachunkowości), ale przede wszystkim, aby podjąć trafne decyzje biznesowe dotyczące pozyskania kapitału, funkcjonowania czy rozwoju firmy.

 

Wszystkie czynniki należy analizować pod kątem tego, jak kształtują się obecnie oraz jakie są tendencje zmian i przewidywania dotyczące ich wartości w przyszłości.

 

Ostateczna forma projekcji finansowych jest ściśle związana z potrzebami firmy. Przykładowo, jeśli projekcja stanowić ma fragment wniosku o pożyczkę, to należy uwzględnić instrukcję zawartą we wniosku: okres, sposób prezentacji danych liczbowych czy inne wskazówki.
Im większy i bardziej złożony projekt, tym wzrasta zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę potrzebną do jego realizacji. Warto więc wesprzeć się ekspertami. Praktyczne rozwiązanie można znaleźć w WiseMove Biznes. Firma specjalizuje się m.in. w projekcjach finansowych niezależnie od ich celu.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

 

 

3 Dla kogo są tworzone projekcje finansowe.

 

Istotną rolę odgrywają odbiorcy projekcji finansowych. Każda grupa ma swoje cele oraz zwraca uwagę na konkretne obszary prognozy, co ostatecznie determinuje formę oraz zawartość dokumentu.

 

Właściciele i potencjalni inwestorzy:

  • Cel grupy: jak najwyższy zwrot z inwestycji;
  • Ważny aspekt: wartość firmy (wpływa na nią wiele czynników takich jak płynność, struktura zadłużenia czy sprawność działania);
  • Pomocne narzędzia: analiza wskaźnikowa.

 

Kredytodawcy

  • Cel grupy: spłata zobowiązań;
  • Ważny aspekt: zdolność kredytowa;
  • Pomocne narzędzia: analiza płynności firmy oraz struktura finansowania działalności.

 

Kontrahenci:

  • Cel grupy: bezpieczna i stabilna współpraca z partnerem biznesowym;
  • Ważny aspekt: sytuacja firmy pod względem stabilności finansowej i ryzyka utraty wypłacalności, czyli ryzyka upadłości;
  • Pomocne narzędzia: analiza płynności firmy, struktura zadłużenia, kapitały własne oraz struktura właścicieli.

 

4 Jak projekcje finansowe mogą zwiększyć szansę na pozyskanie kapitału.

 

Projekcje finansowe mogą nie tylko zwiększyć szansę na pozyskanie finansowania dla firmy, ale w ogóle go umożliwić. Choć proste prognozy z reguły nie przysparzają większych kłopotów, to przy bardziej wymagających projektach potrzebna jest ekspercka wiedza i doświadczenie z obszaru rachunkowości, sprzedaży, marketingu oraz umiejętność interpretacji sytuacji mikro- i makroekonomicznej firmy.

 

Instytucje finansujące mogą wymagać:

  • Zestawienia założeń planu finansowego wraz z ich uzasadnieniem;
  • Zestawienia prognozowanych nakładów inwestycyjnych;
  • Prognozy sprawozdań finansowych: bilansu, rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych;
  • Wyznaczenia zapotrzebowania na kapitał obrotowy netto;
  • Określenia źródeł finansowania inwestycji wraz z kosztami i harmonogramem spłaty;
  • Analizy wskaźnikowej rentowności, płynności, sprawności zarządzania, zadłużenia;
  • Określenie ryzyka operacyjnego i finansowego;
  • Oceny efektywności przedsięwzięcia inwestycyjnego.

 

Idealnie, jeśli projekcje finansowe zostały przygotowane w modelu hybrydowym, zakładającym ścisłą współpracę pomiędzy pośrednikiem finansowym, który zajmuje się pozyskaniem finansowania a ekspertem specjalizującym się w budowaniu prognoz.

 

To połączenie można znaleźć w grupie kapitałowej WiseMove Group:

  • WiseMove Finanse – usługi pozyskania finansowania na każdy cel biznesowy ze wszystkich dostępnych źródeł na rynku (kredyty i pożyczki, leasing, faktoring, finansowanie preferencyjne, dotacje);
  • WiseMove Biznes – usługi doradczo-konsultingowe wpierające biznes w rozwoju czy optymalizacji kosztów skierowane dla sektora MŚP.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

5 Kto może przygotować projekcje finansowe

 

Przedsiębiorcy mogą sporządzić projekcje finansowe we własnym zakresie.

Na przykład korzystając ze wsparcia wewnętrznej księgowości, wyznaczonego pracownika lub samodzielnie. Często zlecają prognozy do biur rachunkowych czy innych instytucji, z którymi współpracują. Zazwyczaj dotyczy to prostych prognoz finansowych dla potrzeb banku w związku z ubieganiem się o kredyt.

 

Pośrednicy finansowi.

Projekcje finansowe mogą również zostać przygotowane przez pośredników finansowych, którzy pozyskują dla firmy finansowanie. Ten model niesie ze sobą ryzyko, gdyż Mniej doświadczony pośrednik finansowy może nieświadomie i łatwo wpaść w liczne pułapki oraz popełnić błędy. Często zdarza się, że pośrednicy skupiają się na pozyskaniu klienta, wyborze instytucji finansującej oraz przygotowaniu wniosku aż do jego finalizacji. Na samą prognozę nie mają czasu lub preferują, aby została wykonana przez eksperta od rachunkowości. Taki zabieg minimalizuje ryzyko zaniżenia kwoty finansowania lub odrzucenia wniosku przez instytucję finansującą.

 

Model hybrydowy.

Innym rozwiązaniem, który szczególnie sprawdza się w przypadku większych lub wymagających projektów, jest model hybrydowy. Opiera się on na bliskiej współpracy osób z obu specjalizacji, tj. ekspertów od pozyskania finansowania i rachunkowości. Model ten nie tylko usprawnia komunikację, zwiększa skuteczność projektu, ale i oszczędza klientowi czas oraz niepotrzebne nerwy.
Na takie kompleksowe wsparcie mogą liczyć klienci WiseMove Group.

 

SKONTAKTUJ SIĘ

 

6 Najczęstsze wyzwania w przygotowaniu projekcji finansowych

 

Krótkie terminy

Przygotowanie dobrych projekcji finansowych może zająć sporo czasu. Nabiera to szczególnego znaczenia w przypadku krótkich terminów złożenia wniosków, co jest sytuacją typową dla pożyczek płynnościowych. Zdarza się, że przy prostych projektach termin na przygotowanie dokumentów finansowych to zaledwie 2-3 dni. Biura rachunkowe są obecnie przeciążone pracą bieżącą oraz programami wsparcia typu mikropożyczki, więc mają ograniczone moce przerobowe.

 

Jakość danych oraz zastosowane analizy i narzędzia

Projekcje finansowe są pochodną danych, które zostały uwzględnione i zinterpretowane w dokumencie. Rodzaj, jakość oraz wiarygodność tych danych ma kluczowe znaczenie. Dodatkowo zdarzają się drobne błędy w sprawozdaniach finansowych, które można łatwo usunąć. W WiseMove zawsze weryfikujemy otrzymane od klienta dokumenty źródłowe. Dodatkowo wykonujemy analizę firmy i jej struktury finansowej, mikro- oraz makrootoczenia.

Przygotowanie projekcji finansowych wymaga wiedzy oraz rzetelności. Ryzyko popełnienia błędów rośnie, jeśli prognozy są przygotowane przez niekompetentne osoby. Można je „zepsuć” dosłownie w jednej pozycji, co niesie ze sobą lawinę kolejnych błędów i negatywnych konsekwencji dla klienta.

 

Zrozumienie celu projekcji finansowych

Zdarza się, że prognozy zawierają lub odwrotnie – nie zawierają istotnych informacji z punktu widzenia ich odbiorców oraz celu, jaki został przed nimi postawiony.

 

Wymagające projekty

Proste prognozy może przygotować praktycznie każda osoba. Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu ekonomii. Natomiast wnikliwa analiza firmy i jej otoczenia, popytu, podaży, danych finansowych czy innych czynników wpływających na wyniki firmy, wymaga już eksperckiej wiedzy.

 

Brak wiedzy i doświadczenia osób przygotowujących projekcje finansowe

Brak kluczowych kompetencji nie tylko wydłuża czas, ale zwiększa ryzyko popełnienia błędów. Dodatkowo niepotrzebnie obciąża przedsiębiorcę. W takich sytuacjach również sprawdza się model hybrydowy. Szczególnie w projektach, których celem jest sprawne i skuteczne pozyskanie kapitału. Eksperci od finansowania i rachunkowości obsłużą projekt kompleksowo: przygotują listę niezbędnych dokumentów, zbiorą dane, sporządzą prognozy oraz wniosek i przeprowadzą klienta przez cały proces aż do jego pozytywnego finału.

 

Czytelność dokumentów

Zdarza się, że klienci w pośpiechu wysyłają dokumentu w formie nieczytelnych zdjęć czy skanów. Optymalną formą są pliki w dobrej jakości, wygenerowane bezpośrednio z programu księgowego. Umożliwiają sprawny i bezbłędny import danych do pliku operacyjnego.

 

Niepewna przyszłość i pewna zmiana sytuacji finansowej firmy

Przyszłości nie można przewidzieć, a już na pewno nie w 100%. Na sytuację firmy ma wpływ wiele czynników. Część zależy od decyzji przedsiębiorcy. Na inne firma w ogóle nie ma wpływu. Przykładowo, zachowania klientów mogą się szybko zmienić wobec nieoczekiwanych okoliczności takich jak pojawienie się sytuacji zagrożenia czy nowe regulacje prawne, które zupełnie zmienią krajobraz biznesu.

 

 


 

Osobiście bardzo lubię pracę z danymi oraz przygotowanie projekcji finansowych. To trochę tak, jakbym mógł dotknąć przyszłości, widział możliwe opcje i ich skutki oraz miał wpływ na wybór optymalnego rozwiązania. Obecna sytuacja, w której się firma znajduje, może w każdej chwili ulec zmianie. Zupełnie jak w grze o przyszłość firmy…

 

 

Tomasz Mikos

Prezes Zarządu WiseMove Biznes
Dyrektor Finansowy WiseMove Group