Korzystne warunki kredytu - jak je otrzymać
Sposoby na korzystne warunki kredytu dla firmy

Sposoby na korzystne warunki kredytu dla firmy

 

Co sprawia, że niektórzy przedsiębiorcy otrzymują korzystne warunki kredytu dla firmy? Z pewnością składa się na to wiele czynników, w tym wyniki finansowe, cel finansowania oraz sytuacja. Czy jest coś więcej? Jak znaleźć właściwą ofertę? Szukać samemu, czy raczej skorzystać z pomocy fachowca? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby otrzymać właściwe finansowanie, zrealizować swoje cele i nie narazić się na ryzyko utraty płynności finansowej.

 

 


? Z artykułu dowiesz się…

 

Jak zwiększyć swoje szanse na korzystne warunki kredytu.

Na co zwrócić uwagę decydując się na samodzielne szukanie ofert finansowania dla firmy.

Jak wybrać dobrego eksperta finansowego i co można zyskać ze współpracy z nim.

 

 


Masz określony cel biznesowy i aby go zrealizować potrzebujesz kapitału zewnętrznego, który pokryje część lub całość kosztów przedsięwzięcia. Przed Tobą szereg możliwości: kredyt dla firm, pożyczka, leasing, faktoring, dotacje czy finansowanie prywatne. Możesz samodzielnie przystąpić do poszukiwania właściwego rozwiązania lub skorzystać z pomocy fachowca.

 

Którą opcję wybrać?

 

Decyzja oczywiście należy do Ciebie. Warto, abyś przed jej podjęciem poznał plusy i minusy każdego rozwiązania.

 


1 SZUKASZ FINANSOWANIA SAMODZIELNIE

 

KROK 1 – SPRAWDZASZ OFERTĘ W SWOIM BANKU

 

Załóżmy, że Twoim pierwszym wyborem jest bank, w którym masz już otwarte konto lub z którego usług wcześniej korzystałeś. Często przedsiębiorcy rozważający kredyt decydują się właśnie na ten krok. Twój cel: otrzymać najkorzystniejsze warunki kredytu dla firmy.

 

POWODY TAKIEJ DECYZJI
  • Dobra relacja z bankiem i wypracowane zaufanie.
  • Brak czasu na szukanie innych ofert.
  • Przekonanie, że dana instytucja już Cię zna i właśnie z tego powodu zaproponuje atrakcyjne warunki kredytu dla firmy.

 

CO ZYSKUJESZ
  • Czas, gdyż nie tracisz go na przeglądanie i porównywanie kilku ofert.

 

CO MOŻESZ STRACIĆ
  • Twój bank może odmówić udzielenia finansowania z powodu braku oferty, która wprost odpowiada oczekiwaniom, potrzebom i sytuacji Twojej firmy.
  • Możesz też otrzymać inną propozycję, np. niższa kwota finansowania, inny okres spłaty, wyższe koszty udzielenia, więcej formalności, czy inne mniej korzystne warunki kredytu dla firmy.
  • Opierając się na jednej ofercie, nie wiesz, czy jest optymalna, gdyż po prostu nie masz porównania, tym samym zabierasz sobie szansę na korzystniejszą opcję.

 

 

KROK 2. SKŁADASZ WNIOSKI DO KILKU BANKÓW

 

Jeśli masz czas i chęci, to składasz oferty do kilku instytucji finansujących. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na popularne banki, których oferty są szeroko reklamowane, tym samym wydają się znane i dobre.

 

POWODY TAKIEJ DECYZJI
  • Masz doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania dla swojej firmy i wiesz, na co zwrócić uwagę wybierając i porównując kilka znanych ofert.
  • Ufasz reklamom, gdyż są przekonujące i budzą Twoje zaufanie. Masz wrażenie, że to są najlepsze warunki kredytu dla firmy.
  • Nie wiesz, z jakich innych ofert mógłbyś jeszcze skorzystać i nie masz czasu na bardziej zaawansowany przegląd rynku.

 

CO ZYSKUJESZ
  • Masz porównanie kilku ofert i wybierasz tę, która wypadła najlepiej.

 

CO MOŻESZ STRACIĆ
  • Skupiając się na kilku, czasem losowo wybranych opcjach, wciąż masz ograniczony dostęp do możliwości, jakie daje rynek.
  • Składając kilka wniosków, obniżasz swój scoring bankowy. Im więcej zapytań, tym słabszy scoring. W praktyce sprowadza się to do tego, że zmniejszasz swoje szanse na korzystniejsze warunki kredytu dla firmy, np. lepszą cena, dłuższy okres finansowania.
    Określając scoring, instytucja finansująca szacuje ryzyko kredytowe. Można powiedzieć, że w pewien sposób porównuje Twój profil z innymi klientami, którzy otrzymali kredyt i bez trudu wywiązują się z warunków umowy, czyli dzieli klientów na bardziej i mniej ryzykownych, pod kątem ich wiarygodności oraz terminowej spłaty kredytu.

 

2 DECYDUJESZ SIĘ NA WSPÓŁPRACĘ Z POŚREDNIKIEM FINANSOWYM

 

Postanowiłeś, że samodzielne przeglądanie ofert nie jest dla Ciebie, więc sprawdzasz inne możliwości.

 

NAJCZĘSTSZE POWODY, DLA KTÓRYCH PRZEDSIĘBIORCY DECYDUJĄ SIĘ NA WSPARCIE POŚREDNIKA
  • Nie mają czasu, dostępu do informacji lub wiedzy i doświadczenia w samodzielnym szukaniu finansowania.
  • Współpracowali już z ekspertem finansowym i mają pozytywne doświadczenie.
  • Otrzymali rekomendację od znajomego.
  • Tak jak różne bywają biznesy przedsiębiorców, tak zróżnicowana jest potrzeba ich finansowania. Często sytuacja przedsiębiorcy wymaga indywidualnego dopasowania oferty, np. z powodu dużej lub nietypowej inwestycji, wysokich kosztów, sytuacji finansowej firmy czy poziomu skomplikowania struktury organizacji. A takie podejście wymaga specjalistycznej wiedzy i stałego monitoringu rynku, czym na co dzień zajmują się eksperci finansowi.

 

CO ZYSKUJESZ
  • Dobry ekspert finansowy, znakomicie znający ofertę rynkową, potrafi szybko wskazać właściwy kierunek, który odpowiada Twoim oczekiwaniom, potrzebom i sytuacji firmy.
  • Bazując na swoich kontaktach i doświadczeniu skonsultuje transakcję z kilkoma bankami i to bez składania zapytań, czyli nie obniżając Twojego scoringu. Przedstawi Ci porównanie właściwych ofert, na podstawie których podejmiesz decyzję.
  • Ekspert finansowy wynegocjuje dla Ciebie najlepsze warunki, złoży wniosek do wybranej instytucji, pomoże w skompletowaniu informacji i dokumentów oraz przeprowadzi przez cały proces aż do finalizacji transakcji. Dzięki czemu oszczędzasz czas oraz masz pewność wyboru optymalnego rozwiązania, skutecznego teraz i w przyszłości.

 

CO MOŻESZ STRACIĆ
  • Jeśli zdecydujesz się na usługi różnych pośredników finansowych, to powinieneś liczyć się z tym, że wyślą oni kilka zapytań, co może się negatywnie odbić na Twoim scoringu bankowym. A to z kolei ma wpływ na atrakcyjność oferty finansowania, którą otrzymasz.
  • Możesz trafić na pośrednika, który specjalizuje się w określonym obszarze finansowania i nie ma wystarczającej wiedzy o produktach bardziej pasujących do Twojej potrzeby. W tej sytuacji chcąc Ci pomóc, może wysyłać wiele zapytań do różnych instytucji, tym samym nieświadomie zaniżając Twój scoring bankowy.

 

WYBIERAJĄC POŚREDNIKA FINANSOWEGO ZWRÓĆ UWAGĘ NA TE ASPEKTY

 

Z JAKIMI KLIENTAMI WSPÓŁPRACUJE

Obsługuje przedsiębiorców, czy raczej głównie klientów indywidualnych. Eksperci finansowi, którzy rozumieją i działają dla biznesu, często świadczą dodatkowe usługi wspierające, np. przygotowanie biznesplanów, projekcji finansowych czy wsparcie z obszaru rachunkowości.

 

DOŚWIADCZENIE

Jakie ma doświadczenie w procesowaniu różnych produktów finansowych w wielu instytucjach finansujących. Warto sprawdzić referencje.

 

OFERTA

Oferty, do których ma dostęp. Im szerszy wachlarz, tym korzystniej dla Ciebie, np. kredyty, pożyczki, leasingi, faktoring, finansowanie prywatne czy wsparcie w pozyskaniu dotacji.

Czy proponuje Ci tylko znane produkty, a może przedstawia również te niszowe, bo akurat lepiej odpowiadają potrzebom Twojej firmy. Przykładem mogą być banki spółdzielcze, rozwiązania proponowane przez fundusze czy inwestorów prywatnych, których oferty są bardzo elastyczne. Na rynku funkcjonuje ponad 500 instytucji finansujących. Oferta dla przedsiębiorców jest więc bardzo zróżnicowana. Jest z czego wybierać.

 

Z KIM WSPÓŁPRACUJE

Czy jest związany z kilkoma wybranymi instytucjami, czy raczej działa niezależnie swobodnie przeglądając ofertę rynkową.

 

JAK ANALIZUJE TWOJĄ POTRZEBĘ

Traktuje Cię szablonowo, czy raczej próbuje zrozumieć Twoją sytuację.

 

W JAKI SPOSÓB DOPASOWUJE OFERTĘ

Twoje wątpliwości powinny wzbudzić na przykład oferty limitu na rachunku do zakupu samochodu czy finansowanie nieruchomości z kredytu gotówkowego.

 

JAKĄ INFORMACJĘ CI PRZEKAZUJE

Czy wyjaśnia zapisy w umowie, wskazuje ryzyka i kalkuluje koszty, aby nie narazić Cię na ryzyko utraty płynności finansowej

 

 

3 SAMEMU CZY Z POMOCĄ

 

Szukając finansowania dla biznesu, zawsze warto na spokojnie zastanowić się nad źródłem kapitału. Poszukać rozwiązania, które działa nie tylko po uruchomieniu, ale również wraz z rozwojem firmy.  

 

 

 

Jeśli artykuł był dla Ciebie przydatny, to podziel się ze znajomymi.

 


! Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej…

 

Czy opłaca się skorzystać z usług pośrednika i na czym on zarabia

Zawierasz umowę pośrednictwa finansowego – sprawdź na co zwrócić uwagę

3 mity o umowie pośrednictwa finansowego

Partnerskie relacje w biznesie.

 

 


Masz pytania, zadzwoń. Chętnie pomogę.

 

Tomasz Bożętka


Wiceprezes Zarządu WiseMove Finanse Sp. z o.o.
Dyrektor Sprzedaży WiseMove Group

 

 

Porozmawiajmy o tym, jak możemy pomóc osiągnąć Twoje cele biznesowe.