Umowa pośrednictwa finansowego i modele wynagrodzenia pośrednika
Umowa pośrednictwa finansowego – czy opłaca się skorzystać z usług pośrednika i na czym on zarabia

Umowa pośrednictwa finansowego – czy opłaca się skorzystać z usług pośrednika i na czym on zarabia

 

Szukasz kredytu dla firmy i zastanawiasz się, od czego zacząć. Rozważasz ofertę swojego banku, samodzielną analizę innych ofert lub potrzebujesz doświadczonego przewodnika, który oszczędzi Ci sporo czasu i nerwów, a do tego dopasuje rozwiązane szyte na miarę.

 

Czy wiesz, za co jest wynagradzany pośrednik finansowy i kto mu płaci? W jakich sytuacjach przedsiębiorcy korzystają z usług doradcy, a kiedy wolą zająć się wszystkim sami? Komu i w jakich sytuacjach opłaca się umowa pośrednictwa finansowego? – To są najczęstsze pytania, które zadają sobie przedsiębiorcy szukający finansowania. Jeśli temat jest Ci bliski, a po głowie kołaczą się podobne pytania, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

 

 


? Z artykułu dowiesz się

 

Co to jest umowa pośrednictwa finansowego.

Jakie są plusy i minusy modeli współpracy z pośrednikiem i bankiem.

Na czym zarabia pośrednik i jaki to ma wpływ na koszty kredytu.

Czy współpraca z pośrednikiem ma wpływ na lepsze warunki finansowania.

 

 


! Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej…

 

Zawierasz umowę pośrednictwa finansowego – sprawdź na co zwrócić uwagę.

3 mity o umowie pośrednictwa finansowego.

Partnerskie relacje w biznesie.

 

 


1 Umowa pośrednictwa finansowego – definicja

 

Dokument określa zasady współpracy pomiędzy przedsiębiorcą a pośrednikiem (doradcą) finansowym, którego zadaniem jest pozyskanie kapitału dla klienta, co jest związane z wynagrodzeniem.

 

 


2 Umowa z doradcą finansowym – co to jest i kiedy się stosuje

 

Jest często wybieraną przez przedsiębiorców formą współpracy, szczególnie gdy zależy im na otrzymaniu optymalnych czy indywidualnych warunków finansowania. Sprawdza się również w przypadku dużych i skomplikowanych projektów wymagających specjalistycznej oraz praktycznej wiedzy. Rekomendowana dla osób, które nie mają łatwego dostępu do informacji i brak im doświadczenia w pozyskaniu kapitału zewnętrznego oraz dla tych, którzy po prostu nie mają czasu na przeglądanie i porównywanie ofert.

 

Ekspert działa tylko i wyłącznie w Twoim interesie, a więc masz gwarancję, że zrealizuje dla Ciebie zleconą usługę z pełnym zaangażowaniem i skutecznie. Jego zadaniem jest przeanalizowanie dostępnych na rynku ofert oraz wskazanie tej, która będzie najlepiej odpowiadała Twoim potrzebom, oczekiwaniom i sytuacji.

 

 


3 Modele wynagrodzeń doradców finansowych, które warto znać

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, z czego się składa wynagrodzenie pośrednika finansowego? W końcu, jak każdy przedsiębiorca, dąży on do osiągnięcia zysku ze swojej pracy, czyli za wykonanie usługi powinien otrzymać wynagrodzenie.

 

Czy wiesz, że za usługi pośrednika zawsze płacisz Ty, Kliencie?
Nawet jeśli wydaje Ci się, że są one bezpłatne.

 

Zastanawiasz się jak to możliwe? W końcu nic pośrednikowi nie zapłaciłeś.

 

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, przeanalizujmy formy współpracy oraz związane z nimi modele wynagrodzeń.

 

MODEL 1.
Bank wypłaca wynagrodzenie pośrednikowi finansowemu.

 

Model stosowany w każdym rodzaju finansowania, zarówno w kredycie firmowym, jak i dla klientów indywidualnych. Za realizację usług finansowych, pośrednik otrzymuje wynagrodzenie od banku. Najczęściej wartość wynagrodzenia stanowi opłatę od kwoty przyznanego kredytu i jest wliczona w całkowity koszt kredytu, który ponosi klient.

 

W przypadku kredytów hipotecznych prowizja jest jawna i może ją wypłacić tylko bank, co reguluje ustawa z dn. 23.03.2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

 

PLUSY

  • Klient zna wartość prowizji za pozyskanie i obsługę, którą otrzymuje pośrednik (dot. tylko kredytów hipotecznych, natomiast ta informacja nie jest podawana przy kredytach firmowych).
  • Przeważnie prowizja stanowi procent wartości kredytu i jest wliczona w jego koszty kredytu, co powoduje, że klient jej nie odczuwa.
  • Osoby współpracujące z bankiem są nadzorowane, przechodzą szkolenia i muszą mieć uprawnienia, dzięki czemu mają potrzebną wiedzę na temat produktów oferowanych przez konkretny bank.
  • Klient nie jest narażony na pobieranie niesłusznych prowizji, np. przygotowawczych.

 

MINUSY

  • Klient nie wie jaki procent prowizji za uruchomienie otrzymuje pośrednik, z wyłączeniem prowizji jawnych, które reguluje ustawa.
  • Klient może mieć podwyższone koszty, jeżeli wynagrodzenie dla doradcy jest wartością procentową prowizji.
  • Wysoka prowizja dla pośredników oferowana przez konkretną instytucję finansującą może odciągać ich uwagę od produktów finansowych korzystniejszych z punktu widzenia klienta. A to niesie ze sobą ryzyko drogiego lub niedopasowanego produktu, którego koszty ostatecznie pokryje klient.
  • Taki model skutkuje brakiem lub ograniczeniem możliwości negocjacji warunków cenowych na korzyść klienta.

 

 

MODEL 2.
Klient wynagradza pośrednika finansowego.

 

Wybierane przez klientów, którzy chcą świadomie podejmować decyzję dotyczącą wynagrodzenia pośrednika oraz otrzymać obiektywnie wybraną ofertę. Powszechnie stosowane w przypadku dużych czy skomplikowanych projektów, które wymagają szerokiej wiedzy i kontaktów, jak również doświadczenia w przygotowaniu firmy do finansowania oraz pozyskaniu produktu dopasowanego do potrzeb i sytuacji.

 

 

PLUSY

  • Doradca finansowy wynagradzany przez klienta, działa tylko w jego interesie, a więc zależy mu na negocjacji lepszych warunków.
  • Chcąc dopasować właściwy produkt finansowy, musi znać pełną ofertę rynkową, więc nie ogranicza się tylko do tych bardziej popularnych czy lepiej opłacanych przez banki.
  • Pośrednik ma większą motywację do poszukiwania nowych produktów.
  • Taki model zakłada, że ekspert finansowy zarabia tam, gdzie zarabia/oszczędza klient (Win-Win).
  • Koszt kredytu nie jest zwiększony o prowizje pośrednika.
  • Klient może negocjować wynagrodzenie pośrednika, bez obaw, że jego część zostanie „ukryta” w prowizji bankowej.

 

MINUSY

  • Wynagrodzenie pośrednika finansowego nie da się rozłożyć na raty.
 

 

Model 3.
Klient samodzielnie szuka finansowania i nie korzysta z usług pośrednika finansowego.

 

Najczęściej klient stara się o finansowanie w banku pierwszego wyboru, czyli w którym ma rachunek lub inne zobowiązania. Działa tak, gdyż wydaje mu się, że jako stały klient dostanie optymalną ofertę lub po prostu nie ma czasu sprawdzać innych opcji. Zdarza się również, że porównuje kilka ofert z różnych banków, często 2-3. Po wyborze produktu kompletuje dokumentacje i bez wsparcia pośrednika, przechodzi przez cały proces.

 

PLUSY

  • Możliwość negocjacji warunki umowy, przy czym warto zwrócić uwagę na kwotę wyjściową.
  • Klient nie płaci pośrednikowi finansowemu (zewnętrznemu). Wynagrodzenie pracownika banku jest wliczone w cenę kredytu.

 

MINUSY

  • Konieczność poświęcenia dużej ilości czasu potrzebnego na analizę i porównanie.
  • Ograniczony dostęp do ofert finansowania. Klient jest często “skazany” na ofertę swojego banku i nie porównuje innych opcji lub porównuje 2-3 zamiast 6. W konsekwencji może wybrać produkt niespełniający jego oczekiwań typu kwota, okres finansowania lub inne ważne kryteria.
  • Często klienci mniej doświadczeni w pozyskaniu finansowania nie wiedzą nawet, o co zapytać pracownika banku i podejmują decyzję na podstawie ograniczonej lub nierzetelnej informacji. Konsekwencje niedopasowanego produktu finansowego mogą odczuwać latami.
  • Klient samodzielnie wypełnia dokumentację, gdyż często spotyka się z brakiem pomocy ze strony pracownika banku. Tym samym naraża się na ryzyko popełnienia błędów, które zmniejszą szanse na lepsze warunki finansowania. Nie ma też pomocy w przygotowaniu dokumentacji i profesjonalnych projekcji finansowych. Może to wydłużyć termin lub zniweczyć szansę na otrzymanie finansowania.

 

Porównanie modeli

 

 

 


4 Wnioski

 

Świadomy wybór modelu współpracy i wynagrodzenia eksperta finansowego może mieć wpływ nie tylko na to, że otrzymasz optymalne warunki finansowania, ale również oszczędzisz dużo energii i czasu. A czas dla przedsiębiorcy jest walutą najcenniejszą.

 

Dobry ekspert finansowy buduje trwałe relacje z przedsiębiorcami, gdyż wie, że wraz z rozwojem biznesu swoich klientów pojawiają się nowe potrzeby na kapitał. Traktuje więc umowę pośrednictwa finansowego jako umowę współpracy na zasadach partnerskich, więc zależy mu na relacji win-win. Zadowolony klient nie tylko wróci ale również poleci eksperta finansowego swoim znajomym.

 

 

Jeśli artykuł był dla Ciebie przydatny, podziel się ze znajomymi.

 


! Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej…

 

Zawierasz umowę pośrednictwa finansowego – sprawdź na co zwrócić uwagę.

3 mity o umowie pośrednictwa finansowego.

Partnerskie relacje w biznesie.

 

 

 

Masz pytania, zadzwoń.

 

Viktor Slobodyanyk


Ekspert Finansowy i Partner WiseMove Group
Autor bloga o finansach

 

 

Porozmawiajmy o tym, jak możemy pomóc osiągnąć Twoje cele biznesowe.